Moje wpisy na „Obserwator polityczny”

Chłopcem ulica biegnie

16.0202022

BSC
A Zachód to plugastwo wspiera, zostawiając nas samych na placu boju.

BSC
Nie podoba mi się ten wiersz, wolę “Lokomotywa” Tuwima.

BSC
Jeślibym miała zestawiać autora to raczej z lokomotywą w sensie pejoratywnym 🙂

BSC
@Grzegorz z Kotliny Kłodzkiej
Myślę, że Tuwim obraziłby się na to porównanie. Lokomotywa jest formą bardzo prostą, orzeźwiającą, delikatną. To zupełnie przeciwległy biegun w stosunku do tego wiersza. Jak można porównywać go z jakimś Krawcem i to jeszcze nieumiejętnie.

Nie porównuję, lecz przecwstawiam. Odwrotność. Przeciwnieństwo. Coś jak jasna i ciemna strona księżyca. Jak niebo i piekło. Jak woda i ogień. Rozumie Pan? Już chyba jasno się wyraziłam. 🙂


Laments by Jan Kochanowski – Lament III

14.02.2022

BSC
Mięso armatnie ma jakąś poezję??

BSC
@krzyk (przez małe “k” 🙂  ),
Chodziło mi o to, że Zachód wyznaczając nam “zadanie” mięsa armatniego, pewnie jest zaskoczony faktem, że my, mięso armatnie, mamy poezję, oprócz tego że umiemy czytać i pisać.

BSC
Pięknie @Krzyk

BSC
@Erni
“Po co nam przegrany “Układ Warszawski” skoro jesteśmy w zwycięskim NATO. Lepiej trzymać ze zwycięzcami.”

Kiedyś zwycięski był Hitler. Lepiej byłoby z nim trzymać?

Ludzie, którzy ostro krytykują zachodnią, narzuconą nam mentalność, są to między innymi ci, którzy pamiętają z własnego życia mentalność zdrową i racjonalną z okresu PRL-u. Dużo tu na tym portalu padło słów opisowych o zaletach tamtych czasów, a więc nie będę tego tematu rozwijać.

Od siebie tylko dodam, że po upadku UW i PRL-u dość szybko zaczęłam czuć się w III RP jakby ktoś wywiózł mnie do jakiegoś innego, obcego kraju – tak ogromna jest różnica między tamtą mentalnością, a obecną wszczepioną nam podstępem zachodnią, “ubogaconą” dodatkowo o elementy pogardy, jak dla narodu podbitego.

Piszesz, że NATO to zwycięzcy. Ale to zwyciężcy, którzy pokonali nas. Zauważ, że Zachód uważa siebie za zwycięzcę, a nas, Polaków za pokonanych.. My Polacy nie jesteśmy traktowani jak zwycięzcy wraz z NATO.


Rządy skracają kwarantannę – życie ludzkie mniej ważne od niewolniczej powinności?

9.02.2022

BSC
Pandemia wywołała burzę mózgów. Pandemia to dla ludzkości całej planety wielki szok. To sztucznie wywołany kryzys, który przyspieszył to, co i tak by nadeszło: niedostatek lub wręcz brak surowców, brak pracy w związku z rozwojem techniki, która zastępuje pracę człowieka. Z powodu pandemii wszyscy – bogaci i biedni – zostali zmuszeni do myślenia. Trzeba na tym globie wymyślić nowy sposób życia, systemy gospodarcze i polityczne całkiem inne. Taką wymyśliłam hipotezę po przeczytaniu artykułu w „Myśl polska”, pt. „Rękas: energia kapitalistycznego szoku”:
https://myslpolska.info/2022/02/13/rekas-energia-kapitalistycznego-szoku/


Ogólnie jest źle

5.02.2022

BSC
Autor:
“Całość struktury państwowej jest źle zarządzana, a przez to jest efektywna poniżej posiadanego potencjału. Posiadacze kapitału biorą swoje, opłacają zarządzających ich majątkiem. Państwo robi to samo, obdarowuje swoich funkcjonariuszy i ich rodziny – powyżej pewnego poziomu dostępu. Rady nadzorcze, zarządy, do tego w ogóle cały samorząd – to są kokosy na masową skalę, jeżeli ktoś jest częścią tego świata na poziomie decyzyjnym, może mieć się nie najgorzej – i uwaga, nie mówimy tu nic o nieuczciwości.” –

Alternatywa jest taka: albo będziesz brał, albo wylądujesz na marginesie społeczeństwa. Albo zgodzisz się na taki system państwowy, albo wylądujesz na marginesie. Albo będziesz pisał to, czego sobie życzymy, albo wylądujesz na marginesie. “Propozycja nie do odrzucenia” – jak na filmie “Ojcec Chrzestny”. Czyli odgrywa tu rolę strach. Wyboru postawy wybiera się w Polsce pod wpływem strachu. Czyli mamy terror, innymi słowy, mamy demokrację terrorystyczną.


Sojusze egzotyczne – czy rząd nie zna przestróg Stanisława Cata-Mackiewicza?

3.03.2022

BSC
@Miecław
“Zarządzają nami wyrachowani ludzie pozbawieni nawet śladowych ilości wartości takich jak godność, honor czy współczucie.
W obecnych czasach, w których nade wszystko liczy się hajs, dominacja i kontrola, to my – tu na dole – jesteśmy tą grupą społeczną, na której wszystko co negatywne się skrupia, w efekcie tworząc jeszcze więcej dojmującej patologii.” ( https://wolnemedia.net/mysli-zebrane/ ) –a

– to mi przypomina państwo Nicolae Ceaușescu “Kult jednostki nie obejmował tylko Nicolae i Eleny. Rumuni musieli odpowiednio traktować psa o imieniu Corbu.”

BSC
Sama prawda, @Miecław


Opozycja się zgubiła i się już nie odnajdzie

2.02.2022

BSC
@Grzegorz z Kotliny Kłodzkiej,
Pana wypowiedź powinno się wydrukować na ulotkach i zrzucać z samolotów, i to już bardzo, bardzo dawno temu.


Das Säbelrasseln in der Ukraine – wywijanie szablą na Ukrainie?

(31.01.2022)

BSC
@kolem kolo miele
A co powiesz na to, że gdy Polska (PRL) pod sowieckimi rządami kwitła i było mnóstwo prywatnych firm, to na Ukrainie obowiązywało 200% podatku, który prywatną inicjatywę dusił.

BSC
@kolem kolo miele
A co powiesz na to, że gdy Polska (PRL) pod sowieckimi rządami kwitła i było mnóstwo prywatnych firm, to na Ukrainie obow

To jest komentarz: “Co za brednie ruskiej sabaki!!! Marionetki za oceanem?”

A tak brzmią słowa Autora: ” Zachód Europy poznał się na „maskirowce” ukraińskich oligarchów i zaoceanicznych władców marionetek.”

Czyli za oceanem są władcy marionetek, a nie marionetki – taki sens mają słowa Autora artykułu.

Panie @kolo kolem, złość rozum odbiera i nie pozwala czytać ze zrozumieniem. Nie wiem, czy Amerykanów taka “perfekcja” i “precyzja” zadawala…


Dwie teorie spiskowe (cz.1)

30.01.2022

BSC
Autor:
„Ten stan powszechnego „dobrobytu” był rezultatem rozpełznięcia się po świecie doktryny gospodarczej, stworzonej przez elity finansowe hegemona światowego, nazywanej globalizacją.” –
Z zacytowanego zdania dowiaduję się – o ile dobrze zrozumiałam – że globalizacja jest to doktryna, stworzona przez elity finansowe USA i wprowadzona na cały świat. Zdanie zrozumiałam (chyba), ale co to jest globalizacja, dalej nie rozumiem. Jaki jest cel tej „globalizacji”? Ktoś z Państwa to rozumie? Dokładnie tak jak Autor stwierdził w motto, usiłuję sama wmyślić wytłumaczenie tej tajemniczej dla mnie „globalizacji”, ponieważ nie znajduję nigdzie przekonującego wyjaśnienia. Wciąż mi się wydaje, że wrzucono na świat pojęcie „globalizacji”, aby przykryć jakiś inny motyw działania USA w świecie.

Odpowiedzi

c.d. odpowiedzi

BSC
Czyli przekichane! Jak się przed tymi globalistami bronić?! Przecież nie pójdę na policję, powiedzieć, że jakiś globalista dobiera mie się do d… Bo gdyby dobierał mi się do d… obcy wywiad, wtedy policja musiałaby takie zgłoszenie przyjąć. Gdyby chciała. I gdyby się nie bała. Tego właśnie obcego wywiadu pewnego.

“Czy naprawdę myślała Pani, że komuniści kłamali w latach osiemdziesiątych na temat imperializmu?” – wtedy miałam w nosie zachodni imperializm, bo tu, za Berlińskim Murem byłam bezpieczna. Tak mi się przynajmniej wtedy wydawało, z akcentem na słowo “wydawało”.


Powiew prawdy z Chorwacji – skończmy z fikcją i wsparciem oligarchii w Kijowie

27.01.2022

BSC
@Kamczatka
Niczym

BSC
@Mikołaj
“Prezydent Chorwacji przekazał otwartym tekstem, że jest mu bliżej do obozu Francji i Niemiec.” –
Ale Francja i Niemcy, nie straszą, że wystąpią z NATO
“Prezydent Milanović grozi wycofaniem wojsk z NATO. Chorwacki rząd zaprzecza” –
https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-prezydent-milanovic-grozi-wycofaniem-wojsk-z-nato-chorwacki-,nId,5793381

BSC
@Mikołaj
Chodzi mi o to, że Twoje stwierdzenie:
“Prezydent Chorwacji przekazał otwartym tekstem, że jest mu bliżej do obozu Francji i Niemiec.” – jest nielogiczne. Fakt, że prezydent Milanović grozi wycofaniem wojsk z NATO, nie świadczy o tym, że jest mu blisko do Francji i Niemiec.

BSC
Autor:
“To typowe dla Europy Środkowej i Wschodniej, jak również Ameryki Środkowej i Południowej. Rządy marionetek trzymających tubylców na postronkach, to klasyczne działanie zachodnich imperialistów, które nigdy się nie zmieni, póki jeszcze będą mieć siłę ekspansywną.” –

a zaczęło się od Gierka:
https://myslpolska.info/2022/01/27/selektywna-pamiec-o-edwardzie-gierku/

BSC
@Miecław
„Tzw. dekada gierkowska, czyli okres sprawowania przez Edwarda Gierka władzy w latach 1970–1980, charakteryzowała się w pierwszej połowie dynamicznym rozwojem gospodarczym Polski, aby w drugiej połowie zakończyć się wieloaspektowym kryzysem gospodarczym, który w efekcie doprowadził do kresu jego rządów, a w perspektywie kolejnej dekady do upadku systemu socjalistycznego w Polsce.
/…/
Wielu inwestycji nigdy nie ukończono, głównie z powodu źle skonstruowanego programu inwestycyjnego, który nie bilansował się, co spowodowało zbyt duże dysproporcje w całej gospodarce, doprowadzając przede wszystkim do kryzysu energetycznego i transportowego, związanego z brakiem rozbudowy infrastruktury kolejowej (największe środki przeznaczono na drogi państwowe).
/…/
Jednocześnie nastąpiło całkowite oderwanie cen detalicznych żywności od kosztów produkcji. Stałe i niskie ceny żywności oraz relatywnie szybki wzrost dochodów ludności spowodowały powstanie rynku producenta i wzrost dotacji budżetowych do produkcji rolnej w miarę jej intensywnego wzrastania.

Załamanie wzrostu produkcji rolnej nastąpiło w 1975, przy wciąż wzrastających potrzebach konsumpcyjnych. Zaczęto ograniczać eksport produktów rolnych, by nasycić rynek wewnętrzny, co spowodowało zmniejszenie nakładów na unowocześnianie rolnictwa i wzrost wydatków dewizowych na import żywności i pasz. Dodatnie przez cały okres powojenny saldo w handlu zagranicznym żywnością po raz pierwszy stało się ujemne.

W sierpniu 1976 rozpoczęło się reglamentowanie sprzedaży cukru (wprowadzono kartki). Jednocześnie występowały coraz większe problemy z zakupem innych towarów, głównie mięsa i jego przetworów. Jednak propaganda sukcesu nie pozwalała ówczesnym władzom na jakąkolwiek korektę linii rozwojowej gospodarki – począwszy od 1976 nastąpił stopniowo upadek polityki wzrostu gospodarczego ekipy Edwarda Gierka, opartej w dużym stopniu na systemie pożyczek zagranicznych, które rosły w lawinowym tempie. W 1970 r. zadłużenie zagraniczne było minimalne, pod koniec 1971 wyniosło 1,2 mld, w 1975 osiągnęło już 8,4 mld dolarów amerykańskich, w 1977 – 14,9 mld, aby w 1979 przekroczyć kwotę 23,8 mld. Pieniądze te przeznaczono na unowocześnianie przemysłu, zakładając, iż produkcja nowoczesnych artykułów pozwoli na sprzedaż ich na Zachód i na spłatę zaciągniętych kredytów, jednak w warunkach gospodarki socjalistycznej spowodowało to przeinwestowanie sektora przemysłu ciężkiego, wydobywczego i elektromaszynowego, kosztem nakładów na przemysł produkujący artykuły dla ludności, np. włókienniczego i spożywczego. Gwałtowny wzrost zapotrzebowania na energię dla wybranych gałęzi gospodarki, wzmocniony światowym kryzysem paliwowym z lat 70. XX wieku, związaną z nim (wprowadzoną przez RWPG) podwyżką cen ropy naftowej oraz marnotrawstwo spowodowały stopniowo pojawianie się oznak kryzysu gospodarczego. Równolegle systematycznie rosły koszty obsługi zadłużenia zagranicznego, co spowodowało nadmierne obciążenie budżetu państwa i brak funduszy na import artykułów niezbędnych do kontynuacji produkcji przemysłowej w nowych zakładach, pasz dla rolnictwa i zbóż – w efekcie nastąpiło zakłócenie ciągłości cyklu produkcyjnego w kluczowych dla gospodarki sektorach oraz generujących wymierne straty finansowe przestojów w pracy fabryk, głównie z powodu braku surowców, niezbędnych podzespołów i rosnącego deficytu energii.”

Wikipedia:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Edward_Gierek

Polityka gospodarcza Gierka okazała się zdradziecka. Diabeł tkwi w szczegółach, takich jak te, które wynikają z powyższych cytatów z Wikipedii. Nie rozumiał Gierek, co robi? Przecież widać, że zagraniczne pożyczki miały na celu doprowadzić PRL do gospodarczego upadku.

Dalej Wikipedia:
„W wielu kręgach politycznych uznawano Edwarda Gierka za robotniczego populistę, ale ponieważ znał język francuski i przebywał przez pewien czas we Francji i w Belgii, to zyskał sympatię prasy zachodniej, rozbudzając tym samym nadzieje społeczne na zmianę polityki społeczno-gospodarczej PZPR.”
– i czytając między wierszami należałoby dodać, że rozbudzając zachodnie nadzieje na upadek Układu Warszawskiego.

Ponadto:
„Polska stała się krajem tranzytowym dla arabskich grup terrorystycznych, takich jak Hezbollah czy Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny, które za pośrednictwem Polski transferowały broń lub wykorzystywały ją jako bazę dla swoich przywódców. W Polsce w latach 80. przebywali Ilich Ramírez Sánchez, Abu Abbas oraz współautorzy masakry w Monachium sprzed ośmiu lat – Abu Nidal (do 1987) i Abu Daoud (na którego w 1981 dokonano w Warszawie nieudanego zamachu).”

Czyli sumując: Gierek mamił naród obietnicami, podczas gdy w rzeczywistości prowadził podstępne działania mające na celu doprowadzić do kryzysu PRL-u, a w efekcie do rozbicia Układu Warszawskiego. Przecież tak zaczęła się wielka ekspansja Zachodu na demoludy. To było preludium, do tego co rozegrało się potem i trwa do dziś.

BSC
@krzyk58
“Załamanie wzrostu produkcji nastąpiło … I nikt tym procesem nie sterował?” –

Samo się już sterowało, po tym jak Gierek zaciągnął zabójcze pożyczki i prowadził gospodarkę ponad stan. Nie pytaj, kto tym procesem sterował, tylko, kto Gierka tu przysłał.

BSC
@Miecław
„Prawdziwe korzenie upadku tkwią głębiej w nieświadomości narodu i braku jego przemiany moralnej pod religijną okupacją.” – Co to jest „religijna okupacja”?

Piszesz, że Gierek był uprzedzany o zagrożeniu wynikającym z pobranych od zachodu pożyczek. I dalej Twoje słowa: „Generalnie jednak Gierek z ekipą chciał dobrze, chcieli dorównać zachodowi w rozwoju”. – to jest tylko wersja oficjalna, zwykłe mydlenie oczu. Gierek, mimo, że był uprzedzany, realizował swój zabójczy plan. Zabójczy plan. Czyj plan? Uważasz, że chciał komunizm przedłużyć? Ale przecież Układ Warszawski był układem czasowym zawartym na 30 lat i miał wygasnąć w 1985 r. A więc jakim cudem plan Gierka doprowadziłby do przedłużenia tej międzynarodowej umowy? Gierek i jego mocodawcy wiedzieli, że UW skończy się w 1985 roku. Zanim się skończy, chcieli PRL zrujnować.

Piszesz o polskim narodzie, że zawiódł, że dał się podjudzić „zaplutym karłom reakcji” i Kościołowi. Piszesz, że zawiodła też Partia. I w tym między innymi upatrujesz przyczynę upadku komunizmu. Ale komunizm i tak miał się skończyć – jak wspomniałam – zgodnie z międzynarodową umową.

BSC
@Miecław
„A więc nie wierzysz nawet w dobre intencje Gierka? Za to wpisujesz go swobodnie w spiskową teorię dziejów!” –
A to, że zostaliśmy gospodarczo rozgromieni przez Zachód, to też spiskowa teoria?? Zajrzyj do portfela Rzecz w tym, od kiedy to rozgramianie się zaczęło. Nie od Okrągłego Stołu, lecz dużo, dużo wcześniej.

„A to że komunizm był jakąś umową międzynarodową to już naprawdę wysokie loty po bandzie.” –
Przecież umówili się Roosevelt + Churchill + Stalin, jak ma wyglądać powojenna Europa. No!

Wikipedia:
„Układ miał obowiązywać przez 30 lat (art. 11)”
https://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_Warszawski

„Z terminu zawarcia jakiejś umowy międzynarodowej nie można wyciągać takich bzdurnych wniosków, że komunizm miał upaść. Upadł bo sami ludzie do tego doprowadzili.„ – Ludzie źli, ludzie nie dojrzeli do szczytnych ideałów? Nie.

„Oczywiście najlepiej jest spędzić wszystko na spiskowe teorie dziejów” – Najlepiej wszystko spędzić na ludzi? Nie.

Oligarchowie partyjni i oligarchowie opozycyjni (później stali się „Solidarnością”) weszli w kontakt z Zachodem i Zachód ich wykorzystał, wiedząc o ich marzeniach o willach, luksusowych samochodach i jachtach, marzeniach rozbudzanych przez amerykańskie filmy, w których przebiegle pomijano widoki mieszkających na kartonach nędzarzy. To nie jest spiskowa teoria dziejów, że Zachód wykorzystał oligarchów PZPR-owskich i oligarchów opozycyjnych (później solidarnościowych). Nie wierzysz w atak Zachodu na blok sowiecki??

Wielcy tego świata z Zachodu nie mogli przeboleć osiągnięć bloku wschodniego – to przecież wiadomo, nieprawdaż? Wpadli w bezrozumny amok na tym tle. Zwłaszcza Amerykanie. Do dziś widać, jak pracowicie i z szalonym zapałem niszczona jest pamięć o osiągnięciach PRL-u, materialnych i niematerialnych. Niszczone jest wszystko, co może dobrze świadczyć o PRL-u. To nasza wielka narodowa tragedia! Chcieli pozbawić nas dumy z osiągnięć i pracowitości naszych ojców i dziadków. Amerykanie nie mogli pogodzić się z faktem, że Sowieci umieli zapanować nad ogromną częścią Europy, co, nawiasem mówiąc, aktualnie nie udaje się Unii Europejskiej. Sowieci umieli zapanować nad ogromną częścią Europy, a nasz kraj, PRL, może poszczycić się ogromnymi osiągnięciami. Przecież została wdrożona przez Zachód gigantyczna strategiczna intryga względem bloku wschodniego, a rządy Gierka w tą intrygę się wpisują.

Jesteśmy obiektem zachodniej manipulacji. Jej celem jest zdyskredytowanie PRL-u, całego bloku komunistycznego, oraz skłócenie nas, zgodnie z zasadą „dziel i rządź”. To jest wojna hybrydowa, a zaczęła się jeszcze za Gierka.


Pages ( 1 of 3 ): 1 23»